Elindult a képviselői munka - merengés egy adórendszerről
Döntésig csak néhány részjavaslat jutott, a megfelelő finomhangolás után. Ilyen volt az építményadó 20%-os mértékű emelése, melyet a képviselő testület elsöprő arányban utasított el.
Gábor fontos, a közösséget erősítő, és a valódi önkormányzatiságot támogató javaslatát, hogy a település – a kiszámíthatatlan gazdasági helyzet, a recesszió és a forrásokat elvonó kormányzati adópolitika fényében – hozzon létre egy saját településfejlesztési alapot, ugyancsak nem talált támogatásra.
Még 2024-ben előterjesztést tervez benyújtani két nagyon fontos témában.
Az egyik a helyi adórendelet teljes – és közösségi, a lakosságot is direkt módon bevonó – felülvizsgálata. Ennek célja a helyi érdekeknek való megfeleltetés, illetve a kedvezményrendszer - szociális szempontokból való, illetve a gazdasági helyzetet, Nagykovácsi lakosainak adóerő-képességét figyelembe vevő – átdolgozása.
A másik pedig a részvételi költségvetés intézményének bevezetése, amely teret képez olyan – kizárólag helyi indíttatású – projekteknek, amelyeket a nagykovácsiak, a saját napi tapasztalataik, problémáik mentén javasolnak megvalósításra.
Hogy ezekre miért van szükség, mik a megfontolások, és mik az ezáltal elérni kívánt célok: Debreceni Gábor írásában fény derül.
Vissza a Tanácsrendszerhez? Az Önkormányzatiság Jövője Magyarországon és Nagykovácsiban
Magyarországon 1990-ben véget ért a központosításra törekvő tanácsrendszer! Mégis, a települési önkormányzatoknak 2011-12-ben olyan keretetek szabott az akkori vezetés, mely lehetővé tette nekik a régi kommunista rendhez való visszaszorítást. Ezen az úton el is indították az országot.
Megvonták, s folyamatosan, rendszerszerűen vonják meg az önkormányzat jogosultságait. Minimálisra szűkítik a mozgásteret, és elvonják a forrásokat is, melyekből gazdálkodhatnánk (szja, gépjármű-adó, iparűzési adó csökkentése, majd lefölözése).
Ezáltal hűséges végrehajtó vazallussá silányítják a polgármesteri minőséget, és bólogató Jánosokká akarják tenni a képviselőket is. Súlytalan tényezővé teszik a helyi településvezetést, hiszen forrás nélkül, a folyamatos elvonások, és a kiszámíthatatlan jogi-, gazdasági környezet miatt lehetetlen feladatnak tűnik akár csak középtávon is racionálisan tervezni! Ezért ’se-füle-se-farka’ kirakatberuházásokat végeznek, melyeket a folyósító is és a gazdálkodó is könyöradományként kezel!
Polgármester Asszonyunk az országgyűlési képviselőt, Menczer Tamást már jó ideje, és konzekvensen Urának, sőt: Urunknak nevezi minden vonatkozó megszólalásában!
De Urak ők valójában? Vagy ők is politikai uzsorásokká lettek, akik hűségért cserébe járnak Polgármestertől-Polgármesterig, ígérve pénzt, illetve politikai támogatást?
(Ajánlom megtekintésre Francis Ford Coppola „A Keresztapa” c. film-trilógiáját, ennek megítéléséhez!)
Már nem elég a személyesen a NAV-nak befizetett adónk. Az önkormányzatnak befizetett adókat is kitépik Nagykovácsi kezéből. Ez lenne a „Tanácsrendszer – 2024” Magyarországon? Enyhén szólva is: Mutatnak erre irányuló jeleket! De mit tehetünk mi ellene?
Először is döntsük el: Alávetettként akarunk-e élni a saját hazánkban, és kiszolgáltatottan saját otthonunkban? Akinek a válasza határozott „Nem!”, ahhoz szól rövid-, közép-, és hosszútávú ajánlatom!
Mindenkit kitartásra kérek, hogy a gyerekeink olyan Nagykovácsiban nőhessenek fel, amilyenben mi felnőttünk, vagy amilyenbe annak idején beleálmodtuk az életüket!
Amiért vállaltuk ennek anyagi kihívásait, s családunknak egy élet munkáját ajánlottuk!
Nagykovácsiban jelenleg az egyetlen érintetlen és jelentős helyi bevételét az építményadó jelenti! Minden mást elvontak már tőlünk, vagy bejelentették, hogy többletét ezentúl el fogják vonni! Örüljünk ennek, ami maradt, és mint helyi közösség: fogjunk össze! Aki tud, hozzon velünk közös áldozatot!
Képviselőként novemberben javasoltam, hogy 2025-től 20%-kal magasabb építményadót fizessünk. Előtte azzal kezdtem, hogy a családomra eső részt is kiszámoltam. Ez havi 1500 Ft pluszt jelentene számunkra (180 m2-en lakunk).
Ha és amennyiben ezt úgy fizethetem be, hogy tudom: Nagykovácsira, az utcáinkra, a szolgáltatásainkra lesz elköltve, én örömmel befizettem volna. Tudom, hogy szolidárisan, figyelve azokra, akik ezt nem tehetik meg, a közösség jelentős része vállalkozna erre a teherre, ha közvetlen beleszólása és hatása lehetne a befizetett pénz helyi elköltésére. Ezért nem álltam meg itt.
Középtávon két javaslatom is van! Az egyik helyi, a másik egy országos akció! Helyben alakítsunk egy alapítványt Nagykovácsiért, a településért! Hívok Mindenkit az asztalhoz! Hozzunk döntést mi(!) a saját közösségünkről! Ebbe az alapítványba befizethet bárki, aki megérti, hogy az adót – amely kötelező – elveheti az állam, de nem biztos, hogy részesülünk belőle! Ide befizethet magánember, és befizethet vállalkozó!
Az ide befizetett pénzt a befizetők, a helyi képviselet, civil kuratórium, a helyi prioritások szerint költik el, helyi fejlesztésekre. Ha eldönthetném, hogy adót fizessek - annak a kormánynak, amely elherdálta az EU-s forrásokat -, vagy inkább hozzájárulást egy helyi alapba, melynek elköltésébe közvetlen szólhatok bele: persze, hogy ez utóbbit választanám! Nekem elegem van a központosításból és az okozott kiszolgáltatottságból!
Az országos felelősségünk pedig, hogy bármelyik kormányt, amely ilyen helyzetbe hozza a településeket, a szavazófülkében válasszuk le a nyakunkról! Legyen az bármikor, és bármilyen színezetű! Válasszunk olyan alternatívát, mely a valódi - 1990-es, a rendszerváltók által megálmodott - önkormányzatiságot nem - hatalmát fenyegető - veszélyként, hanem ezt az egészséges, szabad, európai rendszert a saját vágyaként kezeli! Ez nem pártpolitikai kérdés! Ez rendszerkérdés.
Én hiszek az Önkormányzatiságban.
Hosszú távon pedig a következőt álmodom (csak előbb végezzünk a fentiekkel!):
- Egészséges és friss levegőt a faluban!
- Hozzáférhető, tiszta hajtású, megfelelő tempóban, és sűrűséggel közlekedő buszokat, kevesebb dugót!
- Autóktól elzárt, biztonságos övezeteket azoknak, akik a gyerekeikkel a szabadban játszanának!
- Aszfaltozott, igényes, karbantartott utakat és köztereket, melyeket nem tesz tönkre a víz, az el van vezetve, és helyben megtartva! A villanyoszlop-erdő helyett, kiszámítható áramszolgáltatást télen is!
- Kerékpáros infrastruktúrát az Ófaluban és a meredek utcákon is használható e-bike-okhoz is!
- Egészséges erdőket körülöttünk!
- Közösségi életet, kultúrélményeket, melyek megmozgatják a fiatalokat és a kisgyermekes családokat is!
- Egészséges és friss élelmiszert árusító kisboltokat, melyeket mi és szomszédaink vezetnek és biztosítanak indokolt árakkal és magas minőséggel!
- Megfelelő és elérhető szociális- és idősellátást Nagykovácsiban, ahol nem egy okos-óra a megoldás, hanem a személyes törődés!
Együtt nézzünk szembe a helyzettel, és együtt küzdjünk meg vele!
Kart karnak vetve!
Itthon, Nagykovácsiban!